G

  • gęstość nasypowa

    Gęstość nasypowa jest to masa materiału (najczęściej suchego) podzielona przez objętość jaką ten materiał zajmuje. Objętość zawiera przestrzeń pomiędzy cząsteczkami, przestrzeń wewnątrz porów ciała stałego, a także objętość samego ciała stałego. Inaczej jest to też gęstość objętościowa świeżo usypanego materiału. Gęstość nasypowa materiału może się zmieniać w zależności od tego w jakim stanie lub w jaki sposób jest przechowywane. Świeżo nasypany materiał ma określoną gęstość nasypową. Z upływem czasu lub w wyniku nacisku zewnętrznego zmniejszy przestrzenie między cząstkami materiału, który zmniejszy objętość. Powoduje to wzrost wartości gęstości nasypowej.

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

  • granulat do rozpuszczania

    Kategoria: Zastosowanie i produkcja

I

K

L

  • lepkość

    Lepkość – właściwość cieczy charakteryzująca ich tarcie wewnętrzne wynikające z przesuwania się względem siebie warstw cieczy podczas przepływu. Lepkość jest jedną z najważniejszych cech cieczy.

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

M

  • Międzynarodowy samochodowy list przewozowy CMR

    Kategoria: Biznes

N

  • numer CAS

    Numer CAS – oznaczenie numeryczne przypisane substancji chemicznej przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service (CAS), pozwalające na identyfikację substancji. Numer CAS jest jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów identyfikacji substancji chemicznych. Nie stanowi on unikatowej cechy produktu (np. różne bezwodne odmiany kwasu adypinowego mają ten sam numer CAS), choć np. związki chemiczne o różnym uwodnieniu mogą być oznaczone różnymi numerami CAS (kwas adypinowy jednowodny ma inny numer niż bezwodny).

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

  • numer EINECS

    Wykaz EINECS jest europejskim spisem istniejących substancji chemicznych o znaczeniu handlowym. Został sporządzony przez Komisję Europejską na mocy art. 13 Dyrektywy 67/548/EWG, znowelizowanej przez Dyrektywę 79/831/EWG, zgodnie ze szczegółowymi przepisami decyzji Komisji 81/437/EWG. EINECS wymienia i definiuje te substancje chemiczne, które znajdowały się w obrocie handlowym na terytorium Wspólnot Europejskich pomiędzy dniem l stycznia 1971 roku i dniem 18 września 1981 roku. Wykaz EINECS zawiera 100.196 pozycji, z których około 33.000 pochodzi z Europejskiego Spisu Podstawowego (European Core Inventory - ECOIN), sporządzonego przez Komisję Europejską na podstawie posiadanej wiedzy o substancjach znajdujących się w czasie sporządzania EINECS-u w obrocie handlowym na terytorium Wspólnot Europejskich, a około 67.000 pochodzi z deklaracji otrzymanych z przemysłu. Wśród substancji wymienionych w wykazie EINECS około 82.000 to substancje dobrze zdefiniowane (przede wszystkim związki chemiczne), a 18.000 to substancje słabo zdefiniowane albo substancje o nieznanym lub zmiennym składzie, złożone produkty reakcji oraz materiał biologiczny (tzw.substancje UVCB). Spośród 18.000 substancji UVCB około 5.000 oprócz nazwy chemicznej posiada krótki opis. Substancje zawarte i zdefiniowane w EINECS-ie są wymienione w porządku określonym przez numery EINECS i CAS. Podstawowym celem opublikowania wykazu EINECS jest umożliwienie zgłaszania nowych substancji chemicznych wprowadzanych do obrotu na terytorium, o którym mowa w art. 2 ust. l pkt 6 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych.

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

O

  • odlewanie grawitacyjne

    Kategoria: Zastosowanie i produkcja

  • odlewanie średniociśnieniowe

    Kategoria: Zastosowanie i produkcja

  • odlewanie wysokociśnieniowe

    Kategoria: Zastosowanie i produkcja

  • Odporność na działanie wody

    Kategoria: Zastosowanie i produkcja

  • ogólna liczba drobnoustrojów

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

P

R

  • reklamacja

    Kategoria: Biznes

  • rozszerzalność przy wiązaniu

    Rozszerzalność gispu protetyczgo jest niekorzystnym zjawiskiem związanym z przemianą gisu pólwodnego w gips dwuwodny.

    Kategoria: Parametry fizykochemiczne

S